Pre pokročilých Sťahovanie z internetu Vyhľadávanie na internete Sociálne siete Fotografia Cvičenia

Cvičenia

1

Zistite presný dátum a čas, kedy boli urobené tieto fotografie. Kliknite na ne pravým tlačidlom a v kontextovom menu vyberte možnosť uložiť.

2

Navštívte stránku nášho občianskeho združenia na Facebooku. Jej príspevky sú verejné, preto ich uvidíte aj vtedy, keď nemáte konto na Facebooku. Vyberte si hociktorú fotografiu v príspevkoch a stiahnite si ju do počítača. Prihlásení používatelia uvidia v spodnej časti fotografie možnosť stiahnuť ju. Ak nemáte konto na Facebooku, postupujte ako v predchádzajúcom cvičení: kliknite na fotografiu pravým tlačidlom. Objaví sa kontextové menu s možnosťou uloženia na disk.

Následne sa presvedčte, že takáto fotografia neobsahuje žiadne Exif dáta ako dátum odfotenia, typ fotoaparátu, blesk a pod.

3

Nájdite na svojom disku ľubovoľnú fotografiu (ak nemáte v počítači žiadnu, stiahnite si túto). Zobrazte si jej metadáta. Potom ju otvorte (dvojitým kliknutím) a urobte snímku obrazovky okna. Orežte snímku v grafickom programe tak, aby na nej bola iba samotná fotografia. Následne si zobrazte metadáta tejto snímky obrazovky. Presvedčte sa, že pôvodné metadáta sa tam nenachádzajú.

4

Zistite na internete, ktorý program dokáže upraviť a odstrániť metadáta. Zadajte do vyhľadávača www.google.sk napr. „program upravit metadata“ a pod. Zistite, či má daný program verziu pre váš operačný systém.

5

Vymažte metadáta z ľubovoľnej fotografie.