Pre pokročilých Bezpečnosť Sociálne siete Fotografia Snímka obrazovky

Dobré vedieť!

1

Myslite na metadáta vždy, keď nahrávate súbory na internet. Ak sa podelíte o fotografiu z dovolenky, na ktorej ste s celou rodinou, a nahráte ju na internet, môže sa stať pozvánkou pre zlodejov. Z metadát bude jasné, že na tej pláži ste sa odfotili ešte len pred pol hodinou, a teda váš dom je teraz prázdny. Adresu si mnohí píšu do svojho profilu, veľa sa dá zistiť aj z prípadných fotografií samotného domu a okolia. Ak vieme približnú adresu, stačí sa “prechádzať” po Google Street View a domy porovnať.

Dobrou správou je, že sociálna sieť Facebook vymaže metadáta z každej fotografie, ktorú na ňu nahráte, a to práve z dôvodu ochrany súkromia. Po stiahnutí fotografie z Facebooku sa tak k pôvodným metadátam nedostanete.

Nie je to tak ale u všetkých sociálnych sietí. Napr. na rajce.idnes.cz nájdete pri fotografiách aj metadáta. Taktiež fotografiám stiahnutým z flickr.com ostávajú metadáta.

2

Metadáta je možné upraviť alebo úplne odstrániť. V prípade fotografií to dokážu niektoré prehliadače obrázkov (IrfanView, v Linuxe napr. Pix atď.). Vo Windows môžete niektoré z metadát prepísať priamo v okne Vlastnosti. Nájdeme tam tiež voľbu na ich úplné odstránenie. Pre každý operačný systém existujú programy, ktoré dokážu metadáta nielen zobraziť, ale ich aj upraviť alebo mazať.

3

Ak si neviete rady, ako metadáta odstrániť, zobrazte si fotografiu a urobte snímku obrazovky (stačí príslušné okno s fotografiou). Na snímke obrazovky bude tá istá fotografia, ale bez akýchkoľvek pôvodných metadát. Nevýhodou je, že predtým mohla byť fotografia oveľa väčšia, iba v prehliadači sa zobrazila zmenšená na veľkosť okna. Teraz, keď sme urobili snímku obrazovky, je toto jej maximálna veľkosť.