Úplné základy Skenovanie Formáty súborov Vyhľadávanie na internete Programy a aplikácie Online nakupovanie

Cvičenia

1

Nájdite vo svojom počítači program na skenovanie.

2

Ak máte k dispozícii skener, naskenujte dve strany ľubovoľného dokumentu. Uložte ich vo formáte .png a tiež ako .pdf. Nájdite výsledné súbory na disku a prezrite si ich. Všimnite si, že ak je na nich text, nedá sa označiť myšou ani kopírovať.

3

Ak máte k dispozícii program OCR, prejdite ním svoj naskenovaný dokument (ak obsahuje text). Prípadne program vyskúšajte na tomto súbore. Všimnite si, ktoré jazyky sú k dispozícii pre rozpoznávanie textu. Vyskúšajte zvoliť jazyk angličtinu a potom slovenčinu a porovnajte kvalitu výsledkov.

4

Nájdite na internete informáciu, aké programy na skenovanie sú k dispozícii pre váš operačný systém. Do vyhľadávača zadajte napr. “windows skenovanie”, “linux skenovanie” a pod.

5

Nájdite na internete informáciu, aké programy OCR existujú pre váš operačný systém. Zadajte do vyhľadávača napr. “linux ocr program”. Zistite, či je možné si ich zadarmo stiahnuť z internetu, alebo si ich treba kúpiť. Niekedy býva k dispozícii verzia na 30 dní zadarmo. Po tomto čase si buď zakúpite plnú verziu, alebo program prestane fungovať.

6

Ak si nechcete inštalovať OCR program do počítača, vyskúšajte takúto online službu. Navštívte napr. https://convertio.co/ocr/slovak/ a nahrajte naskenovaný dokument (napr. stránku z knihy alebo tento súbor). Zvoľte jazyk, v ktorom je písaný text na vašom dokumente a vyberte výstupný formát (napr. .txt). Potom kliknite na tlačidlo Recognize. Výsledok si stiahnite do počítača. Pozor, nikdy na online služby nenahrávajte dokumenty s citlivými informáciami! Prevádzkovatelia síce píšu, že po dokončení sa váš dokument automaticky zmaže, ale netreba zbytočne riskovať.

7

Navštívte internetový obchod s elektronikou a nájdite v ponuke skenery. Prezrite si, aké typy sa predávajú a aké sú ceny (zoraďte produkty podľa ceny od najlacnejšieho). Ak nepoznáte žiadny e-shop s elektronikou, zadajte do vyhľadávača výraz skenery. Na prvých miestach bývajú reklamy predajcov a stránky najpopulárnejších obchodov s elektronikou.