Úplné základy Tlač Skenovanie Microsoft Windows Linux MacOS Kniha

Dobré vedieť!

1

Pri kúpe tlačiarne alebo skenera nájdeme v krabici CD so softvérom, ktorý treba nainštalovať do počítača a ktorý nám umožní pracovať s tlačiarňou/skenerom. To platí najmä pre používateľov Windows.

MacOS si sám stiahne potrebný softvér, neinštalujeme nič.

V linuxových distribúciách bývajú problémy s niektorými tlačiarňami a skenermi. Nie vždy sú k dispozícii ovládače (driver) pre dané zariadenie. V dôsledku toho nemusíme mať k dispozícii všetky funkcie, ktoré zariadenie ponúka. Odporúča sa najskôr si pozrieť na internete skúsenosti ostatných používateľov. Výrobcovia ponúkajú tiež zoznamy zariadení, ktoré by mali byť s Linuxom kompatibilné. Dobrú podporu majú tlačiarne značky HP (https://developers.hp.com/hp-linux-imaging-and-printing/supported_devices/index).

2

Niektoré skenery majú automatický podávač papiera - zásobník, do ktorého vložíme strany, ktoré ideme skenovať (rovnako ako keď do tlačiarne vkladáme čistý papier). Skener si ich sám postupne berie, nemusíme teda čakať, kedy sa prvá strana naskenuje, aby sme vložili druhú. Ploché skenery otvoríme odklopením vrchnej časti a papier položíme na sklo (skenovanou stranou dolu). Môžeme tak vedľa seba položiť aj viacero menších papierov - napr. fotografií. Výhodou takýchto skenerov je, že ich využijeme pri skenovaní kníh. Knihu otvoríme na požadovanej strane a položíme ju textom nadol na sklo. Keby sme mali k dispozícii skener iba s podávačom papiera, knihu by sme museli najskôr rozobrať :) Nevýhodou je, že po naskenovaní musíme každú stranu vybrať a vložiť ďalšiu.