Úplné základy Vyhľadávanie na internete Programy a aplikácie Klávesy a klávesové skratky Kniha

História prehliadania

Webový prehliadač si pamätá webstránky, ktoré sme navštívili. Ak si nemôžeme spomenúť na adresu stránky, kde sme pred mesiacom našli skvelý recept na lekvárové šišky, zobrazíme si históriu prehliadania. Tú nájdeme cez hlavné menu, ale najrýchlejším spôsobom je klávesová skratka:

  • Windows a Linux: CTRL + H
  • Mac: + Y

K dispozícii je vždy vyhľadávacie pole, do ktorého zadáme recept, šišky a pod. V zozname ostanú iba tie navštívené stránky, ktoré v adrese, príp. názve obsahujú hľadaný výraz.

V histórii môžeme „listovať“ tiež šípkami Späť a Dopredu, ktoré nájdeme v každom prehliadači pri adresnom riadku.

Po kliknutí na šípku pravým tlačidlom sa zobrazí zoznam posledných stránok – nemusíme listovať po jednej stránke, ale môžeme niektoré preskočiť a hneď sa vrátiť napr. o 5 stránok dozadu.

Hneď vedľa ikon šípok sa zvykne nachádzať ikona pre obnovenie stránky M5 ikona obnovit.png. Kliknutím na ňu sa stránka opätovne načíta – akoby sme otvorili novú kartu a opäť napísali URL adresu. Toto sa však neráta ako nová položka v histórii navštívených stránok – do zoznamu nepribudne nová stránka.

Milan je veľký fanúšik hokeja. Keď nemôže ísť na zápas, sleduje priebeh zápasu aspoň online. Na stránke https://www.flashscore.sk/hokej/ si v sekcii LIVE vyhľadá zápas a čas od času sa pozrie, aké je skóre. Na stránke sa postupne zobrazujú najdôležitejšie momenty zápasu – začiatok/koniec tretiny, vylúčenie, gól… Aby videl najnovšie udalosti, klikne na Obnoviť stránku. Ak sa medzičasom niečo udialo (redaktor vložil nové udalosti), zobrazí sa mu nový obsah.