Úplné základy Internet Bezpečnosť Mobilný telefón Programy a aplikácie

Rodičovská kontrola

Milan s Martou kúpili staršiemu synovi k narodeninám notebook. Oni síce vyrastali bez počítačov a smartfónov, vedia však, že mladá generácia sa dnes bez počítača nezaobíde. Navyše to, čo sa syn naučí, sa mu zíde neskôr v zamestnaní. Taký bol plán, ktorý však akosi nevychádzal. Vyzeralo to, že chlapec trávi všetok čas pri notebooku četovaním a hraním online hier s kamarátmi. Rodičom tvrdí, že si na ňom robí aj referáty do školy, ale zatiaľ ho vždy videli iba zabávať sa. Milan s Martou sú sklamaní a rozmýšľajú, ako by ho prinútili využívať počítač užitočnejšie.

Čo by Milanovi a Marte mohlo pomôcť? Poznáte nejaké spôsoby, ako zaistiť dohľad nad tým, čo robia vaše deti na počítači?

V počítačoch, tabletoch aj smartfónoch je možné nastaviť tzv. rodičovskú kontrolu:

  • obmedziť spúšťanie programov/aplikácií
  • obmedziť čas strávený na počítači
  • zablokovať webstránky, ktoré dieťa nesmie navštevovať
  • lokalizovať telefón (zistiť, kde sa dieťa práve nachádza)
  • prečítať si, čo si s kým dieťa píše na internete
  • a mnoho iného

Túto užitočnú funkciu ponúka dnes každý operačný systémy: Windows, macOS, Android, iOS, linuxové distribúcie... V každom z nich nájdeme v nastaveniach možnosť obmedziť používanie tak, aby bolo bezpečné pre deti.

Zároveň existuje množstvo samostatných aplikácií pre mobilné telefóny, cez ktoré sa dá nastaviť rodičovská kontrola. Líšia sa tým, aké funkcie ponúkajú, a tiež cenou (niektoré sú zdarma, iné platené).

Pokiaľ sa dieťa bude pokúšať spustiť aplikáciu, ktorú má zakázanú (napr. hru v čase, keď sa má učiť), objaví sa upozornenie a aplikácia sa nespustí.

Internet ponúka množstvo užitočných vecí: online kurzy zdarma, cez ktoré sa naučíme cudzí jazyk alebo pracovať s počítačom, náučné aplikácie pre deti (vyskúšajte napr. Kuarki)... Na Youtube nájdeme návody na všetko možné (ako sa naučiť štrikovať, ako háčkovať vecičky pre predčasne narodené deti, lekcie z cudzích jazykov, návody pre domácich majstrov...). Čas na počítači sa tak dá využiť aj na prospešné veci, len k tomu treba deti viesť.

Čo by teda Milan s Martou mali urobiť?

  • nastaviť synovi rodičovskú kontrolu na notebooku (a aj na mobilnom telefóne)
  • obmedziť čas, ktorý môže stráviť hraním hier a četovaním
  • stanoviť doma pevné pravidlá, ako dlho môže byť na notebooku
  • poradiť mu zaujímavé aplikácie/webstránky, z ktorých sa môže niečo užitočné naučiť (môžu vychádzať z toho, aké má záľuby)

Zaujala vás téma? Prečítajte si viac: