Úplné základy Internet Bezpečnosť Sociálne siete

Video od kamarátky

Marta nedávno objavila čaro sociálnych sietí. Vyhľadala si množstvo bývalých spolužiačok a pridala si ich do zoznamu priateľov. Často si s nimi vymieňa správy na Facebooku, dohovárajú si stretnutia na káve a posielajú si navzájom odkazy na zaujímavé články či videá. Včera Marte prišiel jeden taký odkaz na video.

Začudovala sa, aké video má kamarátka na mysli. A prečo sa jej to pýta po anglicky? Lucia, ktorá nevie po anglicky ani slovo! Marta však bola zvedavá na video a klikla na odkaz. Otvorila sa jej stránka, ktorá po nej žiadala nainštalovať chýbajúci plug-in do prehliadača, aby mohla spustiť video. Marta netuší, čo je to plug-in, ani ako sa inštaluje. Vráti sa na sociálnu sieť. Na druhý deň jej príde od Lucie správa, aby neotvárala video, ktoré jej minule poslala.

Čo sa podľa vás stalo?

Určite ste už niekedy počuli výraz vírus v súvislosti s počítačmi. Na počítačoch býva nainštalovaný antivírusový program, ktorý má pred nimi chrániť. Vírus však nie je jediná hrozba, ktorá na nás na internete číha.

Medzi tzv. malvér patrí tiež trójsky kôň, červ, zadné vrátka (backdoor), špionážny softvér (spyware), vydieračský softvér (ransomware) a reklamný softvér (adware).

Malvér (z angl. malware - malicious (zlovoľný, zlomyseľný) a software (softvér)) je škodlivý softvér, ktorý poškodí alebo zablokuje systém alebo odcudzí informácie z počítačového systému. 

Pri e-mailoch od neznámych osôb si musíme dávať pozor na podvod (scam). Typickým príkladom je e-mail od niekoho, kto údajne vyhral alebo zdedil milióny dolárov a potrebuje pomoc pri ich prevedení na účet do zahraničia. Za to je sľúbená tučná odmena. Obeť, ktorá sa nechá zlákať, však musí platiť ďalšie a ďalšie "administratívne poplatky" a sľúbené peniaze stále neprichádzajú.

S rozvojom sociálnych sietí sa začali rôzne podvody a vírusy šíriť aj tu. Používateľov sa snažia donútiť, aby klikli na odkaz v správe. Odkaz údajne vedie na zábavné video. V skutočnosti však vedie na stránku, ktorá po užívateľovi žiada stiahnutie a nainštalovanie programu, ktorý mu má video prehrať. Namiesto doplnku si však používateľ nainštaluje do počítača škodlivý softvér. Video niekedy vedie na stránku, ktorá sa tvári ako prihlasovacia stránka sociálnej siete. Používateľ zadá svoje prihlasovacie údaje, ktoré tak získa podvodník.

Zároveň však tento vírus rozpošle rovnakú správu kontaktom obete. Takto sa vírus šíri stále ďalej.

Marta si našťastie do počítača nič neinštalovala. Jej kamarátka Lucia medzičasom zistila, že sa nechala nachytať. Rýchlo napísala všetkým kontaktom, aby na video neklikali.

Podozrivé bolo už to, že správa bola napísaná po anglicky. Marta si mohla vyhľadať na internete text facebook this video belongs to you a z výsledkov by hneď zistila, že ide o podvod.

Čo mala Marta urobiť?

  • spýtať sa Lucie, čo je vo videu (Lucia by sa dozvedela, že Marte od nej prišla správa, ktorú ona nepísala)
  • vyhľadať na internete text správy, či náhodou nevyšiel nejaký článok o novom víruse na Facebooku

Prečítajte si viac: