Úplné základy Bezpečnosť E-mail Sociálne siete

Počítač bez dozoru

Milan pracuje v kancelárii. V posledných týždňoch sa toho vo firme veľa nedeje, preto je aj práce pomenej. Milan má tak čas potajme kontrolovať, čo je nové na sociálnej sieti. Ráno sa prihlási do svojho účtu a odhlasuje sa až pred odchodom domov. Počas dňa zvykne sem-tam odchádzať od počítača - urobiť si ďalšiu kávu, naobedovať sa či ísť na poradu.

Čo myslíte, je takéto konanie bezpečné?

Milan robí správne, že sa pred odchodom z práce odhlási z účtu na sociálnej sieti. Keby tak neurobil, niekto cudzí si môže počas jeho neprítomnosti prezerať jeho súkromné správy a dokonca aj písať druhým v jeho mene. Cez deň, keď necháva počítač bez dozoru, to však nerobí.

Riešením je zámka obrazovky. Všetko z obrazovky zmizne a systém si vypýta naše heslo na prihlásenie. Kým nezadáme správne heslo, dovtedy nebudeme mať k ničomu prístup. Nielenže tak zabránime prístupu k svojim účtom (sociálna sieť, e-mail, pracovné účty...), ale zároveň nikto neuvidí naše dokumenty ani nič, čo máme práve otvorené.

Dnes sa čoraz častejšie stretáme s návodmi, ako zrušiť uzamykanie obrazovky. Ako dôvod autori uvádzajú, že to človeka zbytočne zdržuje. Výsledkom je však oveľa nižšia bezpečnosť. Najmä vtedy, ak odchádzame na dlhší čas a máme otvorenú svoju e-mailovú schránku. E-mailovú adresu dnes zadávame pri každej registrácii a daná webstránka nám následne odošle privítaciu správu. Cez e-mail si obnovujeme heslo, ktoré sme zabudli, rušíme konto a podobne. Ak si teda ponecháme otvorenú e-mailovú schránku, útočník má k dispozícii všetko, čo potrebuje. Môže nám zrušiť účty, pomeniť heslá a ukradnúť tak účet, písať v našom mene, prezerať si správy vrátane príloh, registrovať nás na ľubovoľné portály.

Čo by mal Milan urobiť?

  • uzamykať obrazovku vždy, keď odchádza od počítača
  • nastaviť, aby si systém po zapnutí počítača pýtal heslo na prihlásenie (aby nestačilo len kliknúť na profilový obrázok a pod.)

Zaujala vás téma? Prečítajte si viac: