Úplné základy Prezentácia Prepájanie zariadení

Ako premietať prezentáciu na projektore

Základný postup je veľmi jednoduchý:

  1. prepojiť notebook s projektorom (napr. káblom)
  2. na Windows stlačiť kláves s logom Windows + P a zvoliť zrkadlenie obrazoviek
  3. otvoriť súbor s prezentáciou

V konferenčných miestnostiach sa často nachádza počítač, ktorý už je prepojený s projektorom. Vtedy stačí priniesť si prezentáciu na USB kľúči. USB kľúč vložte do počítača, vyhľadajte súbor s prezentáciou a otvorte ho. Všetko, čo je na displeji notebooku, sa bude premietať cez projektor na veľké plátno.

Ak chcete použiť vlastný notebook, musíte ho najskôr prepojiť s projektorom. Najčastejšie sa používa kábel, ktorým obe zariadenia prepojíme (býva pribalený k projektoru). Väčšinou ide o VGA alebo HDMI kábel. Na notebooku nájdite takto označený vstup a zapojte doň kábel. Druhý koniec zapojte do rovnakého vstupu na projektore. Nezabudnite projektor zapnúť.

Ak máte k dispozícii VGA kábel, ale na notebooku máte iba HDMI (microHDMI) vstup, aj vtedy sa dá dokúpiť redukcia.

Niekedy je na notebooku vstup označený HDMI, ale je príliš malý. Vtedy potrebujete redukciu HDMI na microHDMI.

Na MacBookoch nájdeme vstup DisplayPort, k dispozícii sú opäť redukcie na HDMI aj na VGA.

Iná možnosť je bezdrôtové prepojenie pomocou technológie Miracast. Obe zariadenia ju však musia podporovať. Štandardne ju podporujú zariadenia s operačným systémom Android alebo Windows (môžeme teda premietať aj z mobilného telefónu). Apple využíva svoju technológiu, AirPlay.

Po prepojení sa obsah zobrazený na displeji notebooku začne premietať na plátno. Na notebooku s Windows musíte ešte stlačiť kláves s logom Windows + kláves P. Následne vyberte jednu zo zobrazených možností. V prípade premietania prezentácie vyberte možnosť duplikovať (alebo zrkadliť) obrazovky.

V prípade problémov nájdite v nastaveniach systému nastavenia monitora (príp. “zobrazovacích zariadení” a pod.). Priamo v týchto nastaveniach zvoľte, aby sa na oboch obrazovkách zobrazoval ten istý obsah.

Nakoniec už len otvorte súbor s prezentáciou a spustite ju. Medzi jednotlivými snímkami prechádzajte šípkami na klávesnici, kliknutím myšou alebo diaľkovým ovládaním k projektoru.

Nezabudnite počas premietania vypnúť súkromné konverzácie! Ak by vám práve počas premietania prišla správa, podelíte sa o ňu s celým obecenstvom :)