Úplné základy Kniha

Premýšľajte

Na riešenie problému dokážete v mnohých prípadoch prísť sami, bez cudzej pomoci. Ľudia sa však často počítačov boja, odmietajú sa o riešenie aspoň pokúsiť, aby náhodou niečo nepokazili.

Príklad

Marta si na počítači vytvorila priečinok s názvom Dovolenka. Doň si plánuje usporiadať fotografie a videá z dovoleniek. Ide vytvoriť podpriečinok s názvom 2018: Chorvátsko. Počítač však nie a nie poslúchnuť, stále ju upozorňuje na nepovolené znaky. Vraj nie je možné v názve použiť niektoré znaky, o.i. dvojbodku. Marta si upozornenie zbežne prečíta, ale to je všetko. Nesnaží sa chybu napraviť, radšej zavolá na Milana, že jej to nejde, nech to opraví.

Aké je riešenie? Ak nás systém upozorní, že v názve nesmieme použiť dvojbodku, stačí ju predsa odstrániť. Alebo nahradiť iným, povoleným znakom, napr. spojovníkom. Hotovo.

Iný príklad

Milan kúpil nový televízor. Vybral smart televízor, ktorý umožňuje pripojiť sa na internet a prehliadať webové stránky či sledovať videá cez Youtube. Systém funguje podobne ako smartfóny: tie obsahujú aplikácie, ktoré raz za čas treba aktualizovať na novšiu verziu. Raz chcel spustiť Youtube, ale objavilo sa mu upozornenie:

Na spustenie aplikácie je potrebné ju najskôr aktualizovať. Chcete spustiť aktualizáciu?
Áno - Nie

Pozorne si upozornenie prečítajte. Porozmýšľajte, čo by ste v danej situácii urobili.

Milan má na výber dve možnosti: Áno a Nie.

Čo sa stane, ak zvolí Áno? Logicky z upozornenia vyplýva, že sa spustí aktualizácia. Potom, čo prebehne aktualizácia, môže Milan spustiť aplikáciu. Problém je vyriešený.

Čo sa stane, ak zvolí Nie? Opäť z upozornenia vyplýva, že bez aktualizácie túto aplikáciu nespustí. Žiadne videá si nepozrie, kým nespustí aktualizáciu. Ale inak sa nestane nič strašné. Televízor sa nepokazí, inak by nám predsa systém túto možnosť neponúkal. Ak je vykonanie nejakej operácie spojené s rizikom (napr. "aplikácia sa môže správať zvláštne"), systém nás na to vždy upozorní. Milan si môže spustiť inú aplikáciu alebo sledovať TV vysielanie.

Pri práci s počítačom narazíte na bezpočet podobných situácií. Pre niekoho sú triviálne a bez problémov si s nimi poradí aj ako začiatočník. Často sa však stáva, že keď ide o počítače, aj inteligentní ľudia sa zľaknú a odmietnu rozmýšľať. Nepokúsia sa problém vyriešiť a radšej požiadajú o pomoc.