Úplné základy Kniha

Pozorne čítajte

Druhou zásadou je pozorne čítať všetko, čo nám počítač hovorí. To platí aj pri používaní internetu.

Príklad: Marta sa chce zaregistrovať do online kurzu nemčiny, aby mala prístup k lekciám. Vyplní formulár a klikne na Zaregistrovať sa. Formulár sa však neodošle. Klikne opäť na Zaregistrovať sa, no výsledok je ten istý. Po niekoľkých pokusoch sa obráti na Milana, aby jej poradil. Ten si všimne, že pri políčku s prihlasovacím menom je upozornenie, že táto prezývka je už obsadená a je potrebné si zvoliť inú.

Keby si Marta pozorne prečítala toto upozornenie, vedela by hneď, kde sa stala chyba. Upozornenia na nesprávne vyplnené políčka sa zvyknú zobrazovať červenou farbou, aby si ich používateľ všimol. Po zmene prezývky Marta registráciu bez problémov dokončila.

Iný príklad. Marta po nejakom čase zabudla heslo, ktorým sa prihlasovala do diskusií. Vyskúšala zadať heslo niekoľkokrát, ale bezúspešne. Nevedela, čo má robiť, preto skúšala heslo obmieňať, až jej nakoniec systém ďalšie pokusy nedovolil. Zobrazilo sa jej chybové hlásenie:

Prihlásenie na váš účet bolo dočasne zablokované. Skúste to neskôr.

Systém týmto bráni svojich používateľov pred neoprávneným vniknutím cudzej osoby do ich účtu. Po niekoľkých neúspešných pokusoch prístup zablokuje, pretože túto aktivitu považuje za podozrivú. Môže ísť o cudziu osobu, ktorá sa pokúša uhádnuť vaše heslo, alebo o program, ktorý automaticky zadáva jedno náhodné heslo za druhým, až kým nenarazí na to správne. Preto sa v rámci bezpečnosti ďalšie pokusy zablokujú, buď na určitý čas, alebo natrvalo, kým nekontaktujete prevádzkovateľa osobne alebo telefonicky (napr. pri prístupe do internetového bankovníctva).

Čo teda mala Marta urobiť, keď si nevedela spomenúť na heslo? Stačilo, aby si pozorne prečítala, čo sa na prihlasovacej stránke píše.

Pod prihlasovacím formulárom sa zvykne nachádzať odkaz “Zabudli ste heslo?” a pod. V angličtine sa stretneme napr. s formuláciou “Forgotten your password?”. Tvorcovia webstránok rátajú s tým, že niekedy zabudnete svoje prihlasovacie údaje a ponúkajú možnosť heslo obnoviť. Po kliknutí na odkaz si systém vypýta e-mailovú adresu, ktorú ste zadávali pri registrácii, prípadne vaše používateľské meno. Na e-mailovú adresu vám príde okamžite správa s odkazom, na ktorom si môžete zvoliť nové heslo namiesto toho, ktoré ste zabudli.

Marte teda stačilo kliknúť na tento odkaz a nemusela si účet zablokovať.