Pre pokročilých Online nakupovanie Microsoft Windows Linux MacOS Programy a aplikácie

Veľkosť súborov

Do počítača nemôžeme pridávať nové dáta donekonečna. Dáta sú uložené na pevnom disku, ktorý má určitú kapacitu, vojde sa doň iba určitý objem dát. Ak si otvoríte internetový obchod s elektronikou a vyhľadáte pevné disky, pri každom z nich nájdete informáciu o kapacite, väčšinou hneď v názve tovaru. Pri notebookoch a iných zariadeniach nájdete informáciu, aký veľký priestor na dáta ponúkajú, v ich popise.

Príklad

V internetovom obchode ponúkajú pevný disk určený pre notebooky, ktorý je označený “WD Blue Mobile 1TB”. Tento disk má kapacitu 1 terabajt (1 TB). Ďalej sme v obchode našli notebook značky ASUS, ktorý mal v popise uvedené “HDD 500GB”. To znamená, že veľkosť úložiska je 500 gigabajtov (500 GB), čo je polovica terabajtu. Pri smartfóne značky Motorola je uvedené “interná pamäť 16 GB, microSD až 128 GB”. To znamená, že samotný telefón ponúka úložisko 16 GB. Ak potrebujeme viac priestoru, vložíme doň microSD kartu, ktorú si zakúpime zvlášť. Tá smie mať veľkosť maximálne 128 GB.


Z kapacity disku si určité miesto ukrojí samotný operačný systém. Zvyšok miesta môžeme využiť na ukladanie dát (dokumenty, doinštalovanie nových programov a pod.).

Disk môže byť rozdelený na viacero partícií. Každá má určitú veľkosť. Napríklad terabajtový disk môže byť rozdelený na tri časti s veľkosťou 500 GB, 300 GB a 200 GB.

Prehľad jednotlivých partícií nájdeme vo Windows a Linuxe kliknutím na ikonu počítača na ploche. Po kliknutí pravým tlačidlom na partíciu sa zobrazí kontextové menu, v ktorom sa nachádza voľba Vlastnosti. V nej nájdeme podrobné informácie o voľnom a využitom mieste.

V macOS sa tieto informácie nachádzajú v menu Apple --> O tomto počítači Mac --> Úložisko.

Koľko miesta zaberú jednotlivé súbory? Každý súbor má inú veľkosť, podľa toho, akého je formátu a čo všetko obsahuje.

Obyčajný textový dokument .txt s pár vetami textu zaberie iba necelý kilobajt. Dokument programu Word s textom na 5 strán zaberie niekoľko desiatok kilobajtov (kB). Ak obsahuje aj obrázky, veľkosť súboru bude väčšia.

Fotografie v dobrej kvalite zvyknú zaberať niekoľko megabajtov. Taktiež pesničky vo formáte .mp3. Filmy v nižšej kvalite zaberú okolo 700 MB, v najvyššej kvalite môžu mať až niekoľko gigabajtov.

Už vieme, že existuje viac spôsobov, akými sa zobrazujú položky v priečinkoch - v podobe ikon alebo zoznamu s podrobnými informáciami. Medzi týmito informáciami sa nachádza aj veľkosť súboru.

Programy zaberajú rôzne veľa miesta. Jednoduché programy ako kalkulačka zaberú okolo 100 kB, zložité CAD nástroje môžu vyžadovať aj niekoľko gigabajtov miesta na disku. Samotný inštalačný súbor môže byť menší, ďalšie miesto zaberú súbory, ktoré si program dodatočne stiahne/vytvorí.