Úplné základy Microsoft Windows Linux MacOS Kniha

Sú operačné systémy navzájom veľmi odlišné?

Dobre si prezrite nasledovné tri obrázky. Dokázali by ste určiť, ktorá snímka obrazovky pochádza z Windows a ktorá nie?

Prvý obrázok zobrazuje Pracovnú plochu macOS. Druhý obrázok pochádza z Windows. Myslíte si, že aj tretí? Chyba! Táto snímka obrazovky pochádza z operačného systému Linux Mint. Na prvý pohľad vyzerá ako plocha Windows, ale v tomto prípade ide iba o tému vzhľadu. Táto téma bola zámerne navrhnutá tak, aby sa čo najviac podobala na Windows. Samozrejme, témou sa myslí len vonkajší “obal” ako farby, tlačidlá, rozmiestnenie panelov… Téma vzhľadu sa netýka funkcií. Ide naozaj o linuxovú distribúciu, ktorá sa svojím vzhľadom veľmi podobá na Windows.

Každý operačný systém má svoje špecifiká, ktorými sa líši od ostatných. Navzájom sa líšia dokonca aj jednotlivé verzie toho istého operačného systému.

Typickým príkladom je verzia Windows 8, kde chýba legendárne tlačidlo Štart. Keď naň v starších verziách kliknete, rozbalí sa hlavná ponuka - zoznam programov v počítači, odkaz na nastavenia systému, tlačidlo pre vypnutie a pod. Vo verzii 8 bolo toto tlačidlo nahradené farebnými dlaždicami. Množstvo používateľov ostalo zaskočených a neustále hľadali tlačidlo Štart. Nakoniec bol Microsoft nútený vrátiť toto tlačidlo aspoň v okresanej podobe naspäť - ľudia naň boli už príliš zvyknutí a nový vzhľad neprijali dobre.