Úplné základy Mobilný telefón Tablet Android IOS Programy a aplikácie Kniha

Operačné systémy na mobilných zariadeniach

Ako je to s mobilnými telefónmi? Kým prvé tlačidlové mobilné telefóny s čierno-bielym displejom boli určené iba na telefonovanie a posielanie esemesiek, dnešné dotykové smartfóny dokážu takmer všetko. Aj v nich nájdeme operačný systém, ktorý všetko riadi.

Najväčší podiel na svetovom trhu má Android. Je založený na linuxovom jadre, ide teda o ďalší OS unixového typu. Vyvíja ho spoločnosť Google. Množstvo aplikácií je nainštalovaných už pri kúpe telefónu, ďalšie si možno stiahnuť z Google Play alebo (na vlastné riziko) z iných zdrojov.

Jeho významným konkurentom je iOS, ktorý sa nachádza vo všetkých mobilných telefónoch iPhone a aj v ďalších zariadeniach firmy Apple. Ide o odľahčenú verziu macOS, opäť teda hovoríme o OS unixového typu. Aplikácie preň sú k dispozícii iba v oficiálnom App Store. Niekomu sa to môže zdať limitujúce, ale vďaka tomu odpadá riziko, že bude telefón napadnutý cez aplikáciu stiahnutú z neovereného zdroja.

Menší podiel na trhu majú Windows Phone a Blackberry OS.

Ak nájdete na internete aplikáciu, ktorú by ste si chceli nainštalovať do počítača, väčšinou pri nej nájdete takéto odkazy na stiahnutie:

To znamená, že aplikácia má dve verzie: jednu je možné nainštalovať do smartfónu/tabletu s Androidom, druhá bude fungovať na zariadeniach s iOS. Kliknutím na ikony sa dostanete do príslušného úložiska: do Google Play alebo do App Store.