Úplné základy Internet Programy a aplikácie Kniha

Dobré vedieť!

1

Poradie kariet môžeme ľubovoľne meniť metódou "ťahaj a pusti": klikneme na hlavičku karty, podržíme stlačené tlačidlo myši a presunieme kartu na iné miesto. Následne tlačidlo myši uvoľníme. Samozrejme môžeme použiť namiesto myši touchpad.

2

Po kliknutí pravým tlačidlom na hlavičku karty sa nám zobrazí kontextové menu s viacerými užitočnými funkciami:

  • pripnúť kartu na pozíciu vľavo
  • vypnúť zvuk na karte (ak sa na nej napr. prehráva video)
  • zatvoriť všetky karty okrem aktuálnej
  • znovu otvoriť kartu, ktorú sme omylom zatvorili

Niekedy v tomto kontextovom menu nájdeme aj funkciu, ktorá nám danú kartu presunie do nového okna. Ak tam taká funkcia nie je, skúste kartu myšou potiahnuť smerom nahor alebo mimo okna (akoby ste ju chceli presunúť na iné miesto, ale pustíte ju mimo okna prehliadača).

3

Určite ste si všimli, že v hlavičkách kariet sa objavujú malé obrázky - ikony reprezentujúce webovú stránku, napr. logo firmy. Niekedy vidíte viacero rovnakých ikon vedľa seba - ak máte otvorených viacero podstránok na tej istej doméne, napr. viac článkov na slovenskej Wikipédii. Táto ikona (angl. favicon, zrejme skratka z favorite icon) je maličký obrázok formátu .ico, ktorý si zvolí majiteľ webstránky. Najčastejšie máva veľkosť 16x16 px alebo 32x32 px, na mobilných zariadeniach oveľa väčšiu.

Nie každá webstránka má svoj favicon. Vtedy prehliadač zobrazí prednastavený obrázok.