Úplné základy Komunikácia E-mail Kniha

Založenie schránky

Aby sme mohli odosielať a prijímať e-maily, musíme si najskôr založiť e-mailovú schránku. Existuje množstvo možností, kde si ju založiť - azda najpopulárnejší je u nás gmail.com. To znamená, že naša e-mailová adresa sa bude volať nejakemeno@gmail.com. Firmy mávajú väčšinou vlastnú doménu, napr. jozko.mrkvicka@nazov-firmy.sk.

Meno pred zavináčom je unikátne - dvaja ľudia nesmú mať rovnaké. Nemusí ísť o naše skutočné meno. Ak je naše vybrané meno už obsadené, môžeme doplniť číslice alebo iné znaky.

Napr.:

  • jozko@email.sk
  • jozko123@email.sk

Môže však existovať súčasne:

  • jozko.mrkvicka@zoznam.sk
  • jozko.mrkvicka@gmail.com

Schránky sú založené na rôznych serveroch, takže každá adresa ako celok je unikátna. Je rozdiel poslať správu na jozko.mrkvicka@zoznam.sk a na jozko.mrkvicka@gmail.com. Môže ísť o niekoho úplne iného.

V celej adrese sa nesmú nachádzať medzery. Namiesto nich sa zvyknú používať podčiarkovníky alebo bodky, prípadne sa všetko píše dokopy. Taktiež sa v adrese nepoužíva diakritika - t.j. žiadne mäkčene, dĺžne…

Nezáleží na tom, či písmená napíšeme veľké alebo malé, správa príde vždy na tú istú adresu:

  • Jozko.mrkvicka@firma-abc.sk
  • Jozko.Mrkvicka@firma-abc.sk
  • JOZKO.MRKVICKA@FIRMA-ABC.SK

Pozor, nepomýľte si pojmy stránka a schránka.

Stránkou sa na internete rozumie webová stránka - napr. spravodajský portál, osobný blog, sociálna sieť, oficiálne stránky firiem a pod. Býva pomenovaná v tvare www.nazovstranky.sk.
Schránkou sa rozumie e-mailová schránka, do ktorej nám chodí e-mailová pošta. Adresa máva podobu nejakemeno@firma.sk.

Pokiaľ ešte nemáte vôbec založenú e-mailovú schránku (a teda nemáte žiadnu e-mailovú adresu), rýchlo to napravte. Vybrať si môžete ktoréhokoľvek prevádzkovateľa. V tomto kurze vám odporúčame gmail.com, nakoľko tak získate prístup aj k iným funkciám, o ktorých si budeme hovoriť.