Dobré vedieť!
1
Zavináč sa na klávesnici obvykle píše tak, že stlačíme pravý Alt (na klávesnici bývajú dva, jeden napravo a jeden naľavo od medzerníka) a zároveň aj kláves V. Iný spôsob je držať stlačený Alt a vyťukať 6 4.
Pozri tiež kapitolu Ako napísať zavináč @.
2
Viete, prečo sa symbol @ nazýva v slovenčine a češtine zavináč? Svojím tvarom pripomína rovnomennú pochúťku zo sleďov a zeleniny. Každý národ si však tento symbol pomenoval po svojom. V poľštine sa nazýva małpa [vyslov maupa], čo v preklade znamená opica. Opicu s chvostom pripomína aj Slovincom, Srbom či Nemcom. V ruštine sa označuje ako собачка [vyslov sabáčka], čiže psík. V angličtine ho čítame at, čo je predložka s významom “na”, “v”, prípadne “u”. Adresa jozko.mrkvicka@firma-abc.sk teda znamená, že Jožko Mrkvička má e-mailovú schránku u firmy ABC.
Prečítajte si zaujímavosti o zavináči:
- https://tech.sme.sk/c/6626468/zavinac-ano-nazov-znaku-naozaj-pochadza-z-rybich-platkov.html
- https://sk.wikipedia.org/wiki/Zavin%C3%A1%C4%8D_(znak)
3
Dostali ste niekedy reťazový e-mail?
Pošli tento štvorlístok svojim pätnástim priateľom a do 24 hodín sa ti prihodí niečo skvelé!!! Naozaj to funguje!!!! Nepreruš reťaz, inak budeš mať 3 dni smolu!
Všetci vieme, že či už tento nátlakový e-mail pošlete alebo nie, nestane sa zhola nič. Cieľom je iba to, aby sa e-mail šíril ďalej čo najrýchlejšie a na čo najviac adries. Snažte sa tomuto emocionálnemu nátlaku odolať. Veď aj vy sami môžete takýto e-mail vymyslieť a prečo by sa dotyčným malo niečo stať, keď ho nepošlú ďalej a vymažú?
Keď vám príde reťazový e-mail, všimnite si, koľko sa v správe medzičasom nazbieralo adries. Pri preposielaní správy totiž vidíme adresy, na ktoré išiel email predtým. Za predpokladu, že ich odosielateľ nezmaže (čo sa nezvykne robiť, považuje sa to za zbytočné), alebo ich nedal do Skrytej kópie, uvidíte krásny zoznam desiatok, ba stoviek adries. Prepošlete ho ďalej a do tohto zoznamu pribudne vaša adresa a pätnásť adries vašich známych, ktorým ste e-mail poslali. Krátko nato vám príde čudné, že vám naraz chodí do schránky milión reklamných e-mailov a inej nevyžiadanej pošty (takzvaného spamu). Čo sa stalo? Niekto z príjemcov tento náš zoznam vzal a adresy jednoducho niekomu predal. Niekomu, kto teraz veselo na všetky adresy rozposiela reklamný spam.