Úplné základy Internet Bezpečnosť

Čo je to internet?

Na internete dnes nájdeme prakticky všetko: informácie, správy, zábavu, ponuky zamestnania, najrôznejšie kurzy... Aj tieto riadky čítate vďaka internetu. Cez internet nakupujeme, do online priestoru sa presúva aj každodenná komunikácia. Pritom ešte pred pár desiatkami rokov bolo všetko inak.

Čo je to vlastne ten internet a prečo sa dnes všetko presúva do online priestoru?

Výraz pochádza z angl. interconnected networks, v preklade prepojené siete. Je to teda obrovská sieť zložená z tisícok menších sietí. PC, notebooky, smartfóny, tablety, kamery, všetko sa dnes dá pripojiť na internet. Vďaka tomu môžu zariadenia medzi sebou komunikovať, čo prináša rôzne výhody:

  • smartfónom urobíme fotografiu a hneď ju pošleme rodine
  • dáta z počítača si skopírujeme do svojho online úložiska ako zálohu, keby sa nám počítač pokazil
  • keď nájdeme zaujímavú pracovnú ponuku, pošleme firme e-mailom svoj životopis
  • keď stratíme návod k spotrebiču, vyhľadáme si návod na internete
  • pošleme kamoške odkaz na skvelý recept
  • môžeme sledovať online prenos cvičenia a cvičiť doma v obývačke
  • namiesto spoplatnených hovorov a sms cez operátora sa pripojíme na internet a komunikujeme zdarma
  • cez videohovor sa spojíme s rodinou aj v čase, keď sa nemôžeme stretnúť osobne

Prenos dát je dnes oveľa rýchlejší ako v začiatkoch. E-mail alebo správa na čete príde adresátovi okamžite, nahrať fotografie na sociálnu sieť je záležitosť niekoľkých sekúnd.

Okrem nesporných výhod prináša internet aj množstvo rizík, na ktoré netreba zabúdať: kyberšikana, podvody, krádež hesiel, neopatrné prezrádzanie osobných informácií, navádzanie detí na osobné stretnutie (tzv. grooming) a množstvo iného (pozri tiež kapitolu Bezpečnosť). Ľudia zabúdajú komunikovať tvárou v tvár, deti nevedia nadväzovať normálne sociálne vzťahy a sú závislé od internetu. Polovica detí má dnes problémy s chrbticou, nakoľko namiesto pohybu vonku presedia dlhé hodiny zhrbené nad displejmi. Preto opäť platí: všetko s mierou!