Úplné základy Internet Bezpečnosť Sociálne siete

Pozvánka pre zlodejov

Milan s Martou boli spolu s deťmi na dovolenke pri mori. Aby sa Milan pochválil priateľom, hneď v prvý deň pobytu nahral Milan fotografiu celej rodiny na pláži na sociálnu sieť Facebook. Príspevok bol verejný – videli ho nielen ľudia v jeho zozname kontaktov, ale každý, kto jeho profil navštívil. V profile má Milan uvedené svoje skutočné meno a adresu, kde býva.

Porozmýšľajte, prečo Milan konal nerozumne a ako by mohol na svoje konanie doplatiť.

Milan týmto príspevkom prezradil, že jeho dom (ktorého adresu má uvedenú v profile) je momentálne úplne prázdny, nakoľko celá rodina je na dovolenke v zahraničí. Urobil tiež chybu, že neobmedzil zobrazenie príspevku a ponechal ho verejný - t.j. viditeľný pre každého, kto jeho profil navštívi. Dotyčný nemusí byť v jeho zozname priateľov, ani nemusí byť zaregistrovaný na sociálnej sieti. Z fotografie sa tak stáva pozvánka pre zlodejov.

Nemusí to byť ani on sám, kto uviedol bydlisko vo svojom profile - mohla to byť jeho manželka Marta alebo ich syn. Obaja sú v jeho zozname priateľov aj s informáciou o príbuzenskom vzťahu.

Problémy môže narobiť aj zobrazenie polohy pri príspevku - kde sa autor v čase písania príspevku nachádza. Na tento problém upozorňuje stránka pleaserobme.com. V minulosti obsahovala výpis "domov, ktoré sú prázdne". Boli to príspevky zo sociálnej siete, pri ktorých používatelia uvádzali polohu, kde sa práve nachádzajú.

Adresu niekedy možno zistiť nepriamo. Ak zverejníme fotografie domu, príp. ulice, pomocou Google Street View sa vieme polohy dopátrať (ak vieme, o aké mesto/obec ide). Ak je v tesnej blízkosti budova pošty, mestského úradu či banky a fotografia ju zachytí, hľadanie je ešte jednoduchšie.

Čo mohol Milan urobiť lepšie?

  • nastaviť zverejnenie príspevku iba pre úzky okruh priateľov (namiesto nastavenia "verejné")
  • nezverejňovať v profile svoju adresu
  • nezverejňovať fotografie domu/ulice, z ktorých by sa dala vyčítať adresa
  • nastaviť, aby zoznam jeho priateľov nevideli ľudia, ktorých si medzi priateľov nepridal
  • pochváliť sa fotografiou až po návrate z dovolenky

Zaujala vás táto téma? Prečítajte si o nej viac: