Pre pokročilých Internet

Dobré vedieť!

1

Subdoména ako doména tretieho rádu nie je povinná. Je však praktická, keď jedna firma ponúka viacero rôznych služieb. Buď môže pre každú z nich kúpiť zvlášť doménu, alebo na jednej doméne zriadi viacero subdomén. Ušetrí tak ročne desiatky eur za poplatky.

2

Na jednu webstránku môže viesť viacero domén. Je to tzv. doménový alias. Stretneme sa s tým napr. pri webstránke cp.sk. Keď si ju otvoríme, zistíme, že v adresnom riadku je namiesto toho cp.hnonline.sk (v minulosti cp.atlas.sk). Hospodárske noviny, ktoré túto webstránku kúpili, prevádzkujú túto stránku ako doménu tretieho rádu na svojej doméne hnonline.sk a okrem toho kúpili aj doménu cp.sk (ktorá je kratšia a na ktorú už boli ľudia zvyknutí). Či už zadáme cp.hnonline.sk alebo len cp.sk, vždy sa nám zobrazia cestovné poriadky.

Milan má internetový obchod, kde predáva rôzne druhy kávy. Pôvodne si kúpil doménu najlepsia-kava.sk. Teraz však zistil, že existuje aj doména prvého rádu .coffee a rozhodol sa prikúpiť aj doménu najlepsia.coffee – obidve vedú na jeho e-shop. Nech zadá zákazník ktorúkoľvek z týchto dvoch adries, vždy sa mu zobrazí Milanov obchod. Pôvodnú adresu si ponechal preto, lebo zákazníci už na ňu boli zvyknutí. Jedinou nevýhodou je to, že bude odteraz platiť dva ročné poplatky.