Užitočné funkcie vyhľadávačov
Hneď pri zadávaní výrazu do vyhľadávacieho poľa si všimneme, že počas písania sa nám objavujú návrhy vyhľadávania – výrazy, ktoré používatelia často hľadajú. Táto funkcia sa dá vypnúť v nastaveniach internetového prehliadača.
Zadajte do vyhľadávača Google výraz "medzinárodný jazyk"
– aj s úvodzovkami. Pozrite si výsledky: vo všetkých sa nachádza presný výraz tak, ako sme ho zadali. V hornej časti je uvedený počet výsledkov – nám našlo 3460.
Medzinárodný jazyk esperanto oslavuje 130. výročie svojho vzniku. SKEF (Slovenská esperantská federácia) Partizánske. Najznámejší…
Nový medzinárodný jazyk začali jeho používatelia skoro používať aj na organizáciu odbornej a záujmovej činnosti na medzinárodnej úrovni. V prvých…
Teraz zadajte opäť medzinárodný jazyk
, ale bez úvodzoviek. Výsledkov je tentokrát až 5 700 000! Našlo nám však aj stránky s takýmto textom:
21. február je vyhlásený za Medzinárodný deň materinského jazyka. Práve v tento deň si pripomíname potrebu zvyšovať povedomie o…
Ako uviedol v pondelok na svojom facebookovom profile: „Materinský jazyk je v živote každej menšiny dôležitý. Dnes je medzinárodný deň…
Bez úvodzoviek nám teda Google našiel aj také stránky, v ktorom sa hľadané slová nachádzajú samostatne v rôznych vetách, v rôznych častiach stránky.
Vyhľadávanie s úvodzovkami je užitočné, ak poznáme presné znenie dlhšej časti textu – napr. vetu z odbornej literatúry, ktorú hľadáme, alebo text piesne. Bez použitia úvodzoviek by nám našlo zbytočne veľa nechcených výsledkov. Využijú ich aj prekladatelia a jazykoví korektori, ktorých zaujíma, či sa to-ktoré slovné spojenie bežne používa v praxi.
Vyhľadajte napríklad čerstvý ako rybička
s úvodzovkami a bez nich.
Teraz zadajte do vyhľadávača Google slovo kalkulačka
. Všimnite si, že nad výsledkami sa objavila kalkulačka, ktorú môžete použiť na výpočty.
Ak sa vám nechce zadávať výpočty do kalkulačky, zadajte príklad hneď do vyhľadávacieho políčka. Napr.: 8*(4+2)
.
Rovnako dobre Google poslúži pri prevode mien a merných jednotiek. Zadajte napr.:
100 m/s to km/h
;50 eur to usd
.
Teraz zadajte ľubovoľné mesto alebo krajinu. Všimnite si, že vpravo sa objavil panel so základnými informáciami. Nachádza sa tu aj odkaz na článok na slovenskej Wikipédii.
Čo myslíte, že vám Google nájde, ak zadáte nejakú potravinu? Vyhľadajte napr. cestoviny či ryžu. Google vám pod informáciami z Wikipédie ponúkne nutričné hodnoty.
Ak hľadáte otváracie hodiny obchodu, zadajte jeho názov a mesto, kde sa obchod nachádza. Vpravo sa zobrazí panel s adresou, odkazom na jeho oficiálne stránky a s recenziami zákazníkov. Nájdete tam aj otváracie hodiny.