Pre pokročilých Formátovanie Internet Formáty súborov Kniha

Dobré vedieť!

1

Súbor s formátovaným textom môžeme konvertovať na obyčajný, neformátovaný text, napr. formát .docx zmeniť na formát .txt. Vo výslednom súbore ostane iba čistý text, bez tabuliek, grafov, obrázkov.

Porovnajte súbor vo formáte .docx a ten istý súbor konvertovaný na formát .txt:

Naopak - ak chceme upravovať formátovanie obyčajného textu, musíme tak urobiť v textovom procesore a uložiť ho ako .docx, .odt a pod. Obyčajný textový editor takéto úpravy neumožňuje.

O konverzii formátu sa viac dozviete v module 1 Prvé kroky s počítačom.

2

Pri úradných dokumentoch sa stretneme s formátom .rtf. Tieto súbory otvoríme v ktoromkoľvek textovom procesore. Keďže obsahuje iba základné formátovanie (farba, písmo, zarovnanie…), súbor by sa mal zobraziť rovnako na akomkoľvek zariadení.

3

V súčasnosti je čoraz populárnejšie upravovať dokumenty online vo webovom prehliadači. To znamená, že netreba do počítača inštalovať žiadny program. Obrovskou výhodou je, že na jednom dokumente môže pracovať viacero ľudí naraz. Nemusia si medzi sebou preposielať posledné verzie dokumentu a čakať na úpravy od ostatných, ale všetci si otvoria daný dokument online a môžu odrazu písať/upravovať obsah. Najpoužívanejším nástrojom je Google Drive, ktorý slúži aj ako webové úložisko.

V tej istej chvíli môžu jeden dokument upravovať viacerí používatelia. Navzájom vidia, kto si práve dokument prezerá a kde robí zmeny. Môže sa teda stať, že si takýto online dokument otvoríme a pred očami sa nám začne objavovať text, ktorý práve píše kolega v zahraničí.

Microsoft tiež umožňuje upravovať dokumenty priamo online, bez nutnosti inštalácie kancelárskeho balíka do počítača. V online verzii je však k dispozícii menej funkcií. Súbory sa ukladajú na úložisko OneDrive.