Úplné základy Text Formátovanie Cvičenia

Cvičenia

1

Napíšte nasledovnú vetu a skúšajte na nej rôzne fonty. Všímajte si, ktoré fonty sú vhodné pre slovenčinu a ktoré naopak nemajú znaky s mäkčeňmi, dĺžňami či vokáňom.

Vypätá dcéra grófa Maxwella s IQ nižším ako kôň núti čeľaď hrýzť hŕbu jabĺk.

2

Otvorte si nasledovný dokument a formátujte slová podľa pokynov v ňom.


3

Otvorte si webový prehliadač (napr. Firefox, Chrome, Opera či Edge) a hore do adresného riadka napíšte ikso.net. Na tejto webovej stránke vyberte ľubovoľný text (napr. myšou). Kliknite na vybranú časť pravým tlačidlom a vyberte možnosť Kopírovať. Následne si otvorte textový procesor (Word, WPS Office, Writer...). Kliknite na stranu pravým tlačidlom a vyberte možnosť Vložiť/Prilepiť. Do súboru sa vám skopíruje text z internetu.

Následne stlačte Enter (kurzor sa presunie na nový riadok) a opäť kliknite pravým tlačidlom. Tento raz vyberte voľbu Vložiť inak a vložte text ako neformátovaný text. Porovnajte vzhľad oboch odsekov.


4

Odstráňte z textu z predchádzajúceho cvičenia priame formátovanie.


5

Ikony sú navrhnuté vždy tak, aby čo najlepšie vystihovali funkciu, ktorú predstavujú. Medzi jednotlivými programami síce nájdeme rozdiely, ale podstata ostáva rovnaká. Pohľadajte vo svojom programe ikony pre nasledovné funkcie:

  • prečiarknutý text
  • zväčšiť písmo
  • horný index, dolný index
  • riadkovanie (zväšenie medzier medzi riadkami)