Úplné základy Ukladanie súborov Klávesy a klávesové skratky Kniha

Dobré vedieť!

1

Bežné programy obsahujú užitočnú funkciu Automatické ukladanie. V priebehu práce sa dokument automaticky uloží napr. každých 10 minút (podľa nastavenia). Ak by nám počítač zamrzol a my sme ho museli reštartovať, neprídeme o všetku prácu, ostane nám aspoň posledná automaticky uložená verzia.

2

Nedarí sa vám nájsť voľbu Uložiť? Môžete namiesto toho použiť klávesovú skratku CTRL + S. Stlačte kláves CTRL, podržte ho stlačený a stlačte S.

3

Stlačili ste ikonu diskety a nič sa nestalo? Na prvý pohľad sa vám môže zdať, že sa nič neudialo. V skutočnosti sa však uložili zmeny, ktoré ste v programe urobili. Teraz môžete buď pokračovať v práci, alebo program bez obáv zatvoriť.

4

Pri práci na počítači sa môže stať, že omylom zatvoríte celý program (kliknutím na krížik v hornom rohu). Nemusíte sa báť, že prídete o rozpísaný text. Ešte než sa program ukončí, spýta sa vás, či chcete uložiť zmeny, ktoré ste v súbore urobili. Môžete sa rozhodnúť, či zmeny zahodíte alebo ich uložíte. Až potom sa program zatvorí.

Ak sa program zatvorí hneď po kliknutí na krížik, znamená to, že ste nemali otvorený žiadny súbor, v ktorom by boli neuložené zmeny.