Úplné základy Kniha

Všímajte si podobnosti

V našom kurze sa zameriavame na hľadanie podobností a vzorov. Čo to znamená? Prezrite si nasledovné dva obrázky.

V oboch prípadoch ide o ten istý operačný systém, dokonca o ten istý počítač. Obe snímky boli vyhotovené len jednu minútu po sebe. Čo sa zmenilo? Zmenili sme iba obrázky ikoniek programov a tiež obrázok, ktorý sa zobrazuje na pozadí za nimi. Nič viac. Na ovládaní sa nezmenilo absolútne nič. Ani na rozmiestnení panelov a ikon.

Môžeme to prirovnať k textu knihy, ktorý je napísaný raz čiernou farbou a raz modrou. V oboch prípadoch ide o ten istý text. Dokážeme ho bez problémov prečítať, rozumieme mu, rozdiel je len vo farbe písma.

Nezameriavajte sa teda priveľmi na detaily vonkajšieho vzhľadu. Ikona, ktorou spustíme program Word, môže vyzerať rôzne, napr. takto:

Všimnite si ale, že vždy ide o papier, na ktorom je veľké písmeno W a vždy je použitá modrá farba. Ikony majú naznačovať, o čo ide - čo daný program robí. V tomto prípade nám ikona hovorí, že ide o textový dokument. Písmeno W odkazuje na Microsoft Word. Takýchto programov existuje oveľa viac, pri iných môže byť na ikone zobrazené napr. písmeno A. Vždy však zobrazuje hárok papiera a aspoň časť ikony je modrou farbou.

Obdobne sa naučíte rozoznávať ikony pre programy na tvorbu tabuliek, pri ktorých sa zaužívala zelená farba. Zopár príkladov pre Microsoft Excel:

Iný príklad: v nasledujúcich dvoch snímkach obrazovky ide opäť o ten istý systém. Nájdite medzi nimi jeden rozdiel.

V prvom prípade je panel s tlačidlom na rozbalenie hlavnej ponuky dolu, presne ako sme zvyknutí z Windows. Okrem hlavnej ponuky nájdeme na paneli aj dátum a čas, ikonu pre nastavenie hlasitosti atď. Iný panel, na ktorom sa zobrazujú štítky otvorených okien, je hore.

V druhom prípade si tieto panely vymenili miesto. Inak všetko ostalo po starom - nezmenilo sa vôbec nič. Znamená to, že ak ste dokázali pracovať s počítačom v prvom prípade, tak v druhom (opačné umiestnenie panelov) to už nedokážete? Nie. Stále budete schopní počítač ovládať rovnako dobre. Rozdiel bude len v komforte - môže vám byť pohodlnejšie, keď je hlavná ponuka dolu. A časom by ste si určite zvykli aj na iné rozloženie.