Microsoft Windows
V súčasnosti najrozšírenejší operačný systém na PC počítačoch. Nie je zadarmo, licenciu na používanie si treba kúpiť. Väčšinou býva už predinštalovaný pri kúpe počítača a licencia je zahrnutá v cene zariadenia. Stretneme sa s ním prakticky všade, nakoľko ho používajú úrady, štátne inštitúcie, firmy, domácnosti a jeho znalosti (aspoň základy) sú bežnou podmienkou zamestnávateľov.
Takmer všetok softvér, s ktorým sa bežný používateľ stretne, sa vyvíja práve pre tento OS. Platí to aj pre hardvér. To znamená, že by sa nemalo stať, že na kúpenom počítači by aktuálna verzia Windows nefungovala. Výnimkou sú staršie produkty firmy Apple.
Windows býva často kritizovaný pre neprehľadnosť a bezpečnostné diery. Práve na tento OS existuje najviac škodlivého softvéru (malvéru). Je to logické - tvorcovia vírusov sa zamerajú na systém, ktorý používa najviac ľudí. Microsoft už tiež čelil nejednej žalobe od protimonopolného úradu, napr. za to, že používateľom so svojím OS vnucoval zároveň aj svoj webový prehliadač, ktorý bol v ňom už predinštalovaný.
Verzie (po roku 2000):
- Windows XP (2001) - dlhé roky bola najrozšírenejšou a najobľúbenejšou verziou.
- Windows Vista (2012) - bola označená za “úplnú katastrofu” pre Microsoft. Zožala vlnu kritiky kvôli nekompatibilite so starším softvérom a hardvérom, pomalému fungovaniu a vysokým požiadavkám na hardvér.
- Windows 7 (2009) - veľmi rozšírená verzia, obsahovala množstvo vylepšení a opráv predchádzajúcej verzie.
- Windows 8 (2012) - od samého začiatku sa stretávala s kritikou. Microsoft totiž odstránil tlačidlo Štart a na Pracovnej ploche sa objavili “farebné dlaždice”, ktoré mali ponuku Štart nahradiť.
- Windows 8.1 (2013) - verzia, ktorá mala napraviť chyby “osmičiek”. Pre používateľov Windows 8 bola zdarma. Bolo vrátené tlačidlo Štart, ale neplnilo už presne tú istú úlohu ako v predchádzajúcich verziách.
- Windows 10 (2015) - po určitý čas bola zdarma pre používateľov sedmičiek a osmičiek. Opäť bola zmenená ponuka Štart. Pribudli napríklad virtuálne plochy (možnosť prepínať medzi viacerými Pracovnými plochami, pričom na každej máme otvorené niečo iné).
V súčasnosti (2019) je aktuálnou verziou Windows 10, ktorá od svojho uvedenia na trh prešla už viacerými veľkými aktualizáciami. Kritizovaná je najmä kvôli bezpečnosti a zbieraniu množstva osobných údajov a citlivých informácií. Pokiaľ pri inštalácii zvolíte “urýchliť postup”, automaticky súhlasíte s odosielaním rôznych údajov firme Microsoft: všetky informácie o kontaktoch a udalostiach vo svojom kalendári, históriu všetkého, čo na počítači píšete, presnú geografickú polohu a jej históriu, históriu prezerania webových stránok a dokonca aj všetky súbory, ktoré sťahujete z internetu - napr. súkromné veci z e-mailu. Oplatí sa teda venovať inštalácii pár minút naviac a podmienky si dobre prečítať.
Veľkú vlnu kritiky zožal Microsoft aj kvôli násilnému nanucovaniu Windows 10 používateľom starších verzií. Najskôr sa do počítača spolu s bežnými aktualizáciami pre osmičky sťahovali aj súbory pre desiatky. Microsoft priznal, že je to príprava, keby sa používateľ rozhodol prejsť na novú verziu. Problémom bol obrovský objem takýchto dát “navyše”, čím množstvo používateľov nevedomky prekročilo svoj dátový limit. Neskôr systém začal aktívne ponúkať prechod na Windows 10 a podľa odozvy používateľov sa často aj sám bez ich súhlasu nainštaloval. Na internete sa tak začali objavovať návody, ako tomuto nútenému updatu zabrániť.