Pre pokročilých Zamestnanie MacOS

MacOS

Mac OS znamená Macintosh operating system. Je to operačný systém počítačov Macintosh spoločnosti Apple. Staršie verzie majú názvy:

  • Mac OS X - od 2001 do 2012
  • OS X - od 2012 do 2016

Najnovšia verzia má označenie macOS.

Základom Mac OS X je jadro XNU (z angl. X is Not Unix), čo je jadro unixového typu. V Mac OS X je možné spúšťať aj aplikácie pre BSD alebo Linux (ak sú prekompilované pre Mac). Verzia Mac OS X 10.5 Leopard má dokonca oficiálnu certifikáciu ako unixový systém.

Kým Linux je otvorená platforma a nainštalujete ho na hocijaké zariadenie, macOS je v tomto smere presný opak. MacOS sa dá nainštalovať iba na zariadenia od spoločnosti Apple. Odkedy však Apple začal používať hardvér od spoločnosti Intel (tak ako iné operačné systémy), je do istej miery možné toto obmedzenie obísť. Počítač, ktorý nie je od spoločnosti Apple a na ktorom beží macOS, sa zvykne označovať ako Hackintosh. Ide však o porušenie licencie.

Prechod na hardvér od spoločnosti Intel umožnil aj to, že sa na novšie zariadenia Apple dá nainštalovať aj operačný systém Windows alebo Linux. Dovtedy to nebolo možné.

Spoločnosť Apple vyvíja svoj vlastný hardvér aj softvér, vďaka čomu odpadajú problémy s nekompatibilitou. Na druhej strane to používateľa do istej miery núti začať používať aj iné zariadenia a aplikácie výhradne od Apple, čo nebýva lacná záležitosť.

Pri prechode z Windows na macOS vás môže zaskočiť niekoľko vecí, ktoré tu fungujú trocha inak. Po krátkom čase si však na ne zvyknete, ovládanie je jednoduché a intuitívne.

Hneď prvé zmeny postrehnete na klávesnici. Nenájdete tu klávesy CTRL, kláves s logom Windows a niekedy ani DELETE. Budete si tak musieť zvyknúť na nové klávesové skratky.

Na Ploche nenájdete ponuku Štart. Programy spustíte buď priamo z Docku (pás ikon v spodnej časti obrazovky) alebo cez ikonu Launchpad. Namiesto Prieskumníka tu nájdete Finder.

Balík kancelárskych programov Microsoft Office (Word, Excel, Powerpoint...) má oficiálnu verziu aj pre macOS. Bezplatnou náhradou za Word je tu aplikácia Pages.

MacOS je častou voľbou grafických dizajnérov, nakoľko im tento operačný systém ponúka množstvo nástrojov šitých na mieru. Zariadenia od Apple majú kvalitné displeje s vysokým rozlíšením a dobrým vykresľovaním farieb. K dispozícii sú tiež kvalitné nástroje na spracovanie zvuku a videa.