Čo je operačný systém
Zrejme každý z nás už prišiel do kontaktu s Microsoft Windows alebo už minimálne počul ten názov. Taktiež mnohí poznajú macOS (OS X) od spoločnosti Apple. Čoraz známejším sa stáva aj Linux. Pri mobilných telefónoch sa stretneme s názvami Android a iOS.
Všetko sú to operačné systémy. Keď zapneme počítač, na čiernej obrazovke sa najskôr objavia bielym písmom texty, ktoré bežnému používateľovi nič nehovoria (a ani to netreba). Po určitom čase (v ideálnom prípade o niekoľko sekúnd) sa zobrazí napr. takéto logo:
To znamená, že v tomto počítači je nainštalovaný operačný systém Windows 10 a ten sa práve teraz spúšťa. Nakoniec sa zobrazí klasická “pracovná plocha” (angl. desktop): ikony programov na farebnom pozadí a dolu panel s hlavnou ponukou, dátumom a časom, kalendárom atď. Vtedy je počítač pripravený na prácu.
Operačný systém (skratka OS) je softvér, ktorý má kontrolu nad celým hardvérom v zariadení. Môžeme vlastniť počítač s najrýchlejším procesorom, skvelou grafickou kartou a veľkým monitorom. Pokiaľ v ňom však nie je žiadny operačný systém, je nám všetok tento skvelý hardvér nanič. Až operačný systém nám ho umožňuje využívať.
OS obsahuje programy, ktoré my bežne používame (program na psanie textu, kalkulačku, grafický editor a pod.). Zároveň je možné si množstvo ďalších programov dodatočne nainštalovať.
OS sa skladá z niekoľkých častí:
- jadro operačného systému
- monitor operačného systému (interpreter príkazov)
- ovládače (drivery)
Takmer každý počítač a notebook, ktorý si kúpime, už obsahuje operačný systém. Vo väčšine prípadov ide o niektorú verziu Windows alebo macOS (aspoň u nás v Európe). V obchodoch však nájdeme aj zariadenia s iným OS, prípadne úplne bez OS, kedy si používateľ nainštaluje systém sám.