Úplné základy

Dobré vedieť!

1

Často sa stáva, že potrebujeme mať otvorených viacero okien, v ktorých beží ten istý program. Napríklad pracujeme na troch dokumentoch programu Word súčasne. Ak okno s jedným dokumentom zatvoríme, samotný program beží naďalej. Program sa ukončí až vtedy, keď zatvoríme posledné, tretie okno. Na rovnakom princípe fungujú webové prehliadače. V každom okne môžeme mať otvorené iné webové stránky. Taktiež každé z okien môžeme presunúť na inú pracovnú plochu.

2

Ak stlačíme kláves, akcia sa vykoná v tom okne, ktoré je práve aktívne. Ak chceme písať e-mail, ale nič sa nedeje, treba skontrolovať, či je dané okno aktívne a či náhodou nepíšeme do nesprávneho okna.

3

Okná ako súčasť grafického používateľského prostredia neexistovali vždy. S týmto nápadom prišiel až Stanford Research Institute vedený Douglasem Engelbartem. V ich operačnom systéme sa po prvý raz objavili okná, tie sa však nemohli navzájom prekrývať. Pokrývali plochu ako dlaždice. Douglas Engelbart vynašiel tiež počítačovú myš (v roku 1963).