Úplné základy Grafika Programy a aplikácie Kresba Ukladanie súborov Kniha

Ako vytvoriť jednoduchý obrázok

Po spustení grafického programu sa zobrazí plátno - plocha na kreslenie, okolo ktorej sa nachádzajú panely nástrojov. Na nich nájdeme ceruzku na kreslenie obyčajnej čiary, štetce rôznych tvarov, kreslenie kružníc a iných geometrických útvarov a množstvo iných nástrojov.

Niekedy sa nás program najskôr opýta, aké veľké plátno potrebujeme. K dispozícii bývajú aj ďalšie nastavenia (najmä v tých pokročilejších grafických programoch). Ak sa v zobrazených nastaveniach nevyznáte, iba potvrďte (napr. tlačidlom OK) tie, ktoré vidíte. Plátno môžete zväčšiť/zmenšiť aj neskôr.

Kresliť môžeme myšou, príp. na touchpade. Existujú tiež grafické tablety, na ktoré kreslíme špeciálnym perom a obraz sa prenáša do počítača.

Na konci musíme uložiť zmeny. Programy ponúkajú buď uložiť súbor, ktorý umožní pokračovať v úpravách, alebo exportovať hotový obrázok.

Ak chceme upraviť už existujúci obrázok/fotografiu, hľadáme v menu voľbu Otvoriť a nájdeme požadovaný súbor. Na konci opäť treba uložiť zmeny. Ak sa rozhodneme zmeny NEuložiť (zahodiť), súbor ostane taký, aký bol pôvodne.