Úplné základy Internet Online nakupovanie Hľadanie práce

Dobré vedieť!

1

Nie každý tovar možno vrátiť bez udania dôvodu. Existujú výnimky, ako napr. tovar zhotovený na mieru, produkty podliehajúce rýchlej skaze (niektoré druhy potravín) či elektronický obsah (e-knihy a pod.).

2

Obchodník je povinný poskytnúť zákazníkovi formulár na odstúpenie od zmluvy. Mnohé e-shopy ho majú zverejnený na svojich webových stránkach (odkaz sa zvyčajne nachádza úplne dolu, v pätičke stránky).

3

Pri drahšom tovare, ktorý sa chystáme kúpiť cez internet, je dobré informovať sa o tom, či má e-shop aj kamenné pobočky v našom okolí. V prípade vrátenia tovaru alebo jeho reklamácie sa tak vyhneme odosielaniu tovaru prostredníctvom pošty alebo kuriérskej spoločnosti, ktorá si môže účtovať vysoké poplatky. Vo väčšine prípadov ten istý výrobok predáva nie jeden, ale viacero e-shopov za porovnateľné ceny. Toto môže byť jedným z kritérií, na základe ktorého sa rozhodneme pre ten-ktorý e-shop.

4

Chystáte sa podnikať - predávať tovar cez internet? E-shop na mieru (presne podľa vašich požiadaviek) vám môže vytvoriť firma za určitú sumu (väčšinou od 250 €). Existujú však platformy, na ktorých si svoj e-shop zriadite sami, bez znalostí programovania. Príkladom je webnode.sk, ktoré ponúka aj tvorbu klasickej webovej stránky. Podobné platformy sú webareal.sk a shoptet.sk. Pozor, aj keď si obchod zriadite zdarma, prevádzka už môže byť spoplatnená.