Úplné základy Internet Online nakupovanie Bezpečnosť

Ako tovar zaplatím?

K dispozícii býva viacero možností.

Kartou online - musíme vlastniť debetnú kartu. Po potvrdení objednávky nás obchod presmeruje na platobnú bránu, kde zadáme údaje z platobnej karty. Niektoré platobné brány si vypýtajú ešte kód, ktorý príde esemeskou majiteľovi karty. V decembri 2020 bol zavedený tzv. ePIN. Je to ďalší kód, ktorý treba pri internetových platbách zadávať z bezpečnostných dôvodov. Platba kartou je najrýchlejší spôsob, platba prebehne okamžite. Ak platíme väčšiu sumu, treba si overiť, aký je na karte nastavený maximálny denný limit pre platby online. Tento limit sa dá navýšiť, čaká sa však na potvrdenie zo strany banky.

Bankovým prevodom - po potvrdení objednávky nám príde e-mail s číslom účtu a variabilným symbolom. Prihlásime sa do svojho bankového účtu cez internet banking a na uvedené číslo účtu pošleme danú sumu. Tento spôsob je o niečo pomalší, nakoľko platba môže trvať aj niekoľko dní (napr. cez víkend a sviatky).

Cez platobnú bránu - niektoré banky ponúkajú svojim klientom možnosť platby cez online platobnú bránu. Niekedy e-shopy ponúkajú aj platbu cez elektronickú peňaženku (napr. PayPal).

Na dobierku - tovar zaplatíme až kuriérovi pri jeho doručení (v hotovosti alebo kartou). Dobierka býva spoplatnená (cca 1-2 €).

V hotovosti/kartou na predajni - ak má e-shop kamenné pobočky, tovar doručí na vybranú predajňu. Keď si prídeme po tovar, zaplatíme kartou alebo v hotovosti.

Na splátky - tovar zaplatíme vo viacerých splátkach. Treba pozorne čítať podmienky poskytnutia úveru.

Kryptomenou - v posledných rokoch sa objavuje možnosť platiť kryptomenou (napr. bitcoinom). E-shop zákazníka presmeruje na platobnú bránu, podobne ako pri platbe cez PayPal.