Úplné základy Internet Kniha

Obmedzenie rozsahu

Určite ste už počuli výraz „neobmedzený internet“. Zjednodušene to znamená, že v daný mesiac môžete surfovať po internete, koľko chcete, platiť budete stále tú istú sumu. Nie ste obmedzení množstvom dát, ktoré sa pritom prenesú. V skutočnosti je však často aj takýto typ služby obmedzený. Limit je ale tak vysoký, že bežný používateľ ho nedosiahne. Ak by ho predsa len prečerpal, neostane bez pripojenia, iba sa mu výrazne zníži rýchlosť. Cena ostane rovnaká. V ďalšom mesiaci sa všetko vráti na pôvodné hodnoty.

S obmedzením (kvótami) sa stretávame najmä pri pripojení cez mobilného operátora, kedy si k svojmu telefónnemu paušálu môžete dokúpiť napr. takýto balíček:

500 MB dát v EÚ
6 € / mesiac

Znamená to:

  • za daný mesiac môžete preniesť max. 500 MB (megabajtov) dát
  • tieto dáta môžete čerpať v ktorejkoľvek krajine EÚ (pozor, ak sa chystáte na dovolenku mimo EÚ)
  • zaplatíte 6 € mesačne

Čo sa stane po vyčerpaní 500 MB, závisí od konkrétnej ponuky. Niekde môžete surfovať ďalej za vyššiu cenu, u iného operátora sa vám dáta pozastavia a musíte si ďalší objem dokúpiť, inde vám len obmedzia rýchlosť a surfujete ďalej.

Ak chcete získať predstavu, koľko vám objem dát vydrží, pozrite si vo svojom počítači veľkosti súborov – fotografií, obrázkov, filmov, textových dokumentov. Pri bežnom prehliadaní webových stránok väčšinou nevyčerpáte veľa dát. Pozor si dajte na sledovanie videí online, sťahovanie väčšieho množstva fotografií a pod. V mobilnom telefóne vám môže odčerpávať dáta nejaká aplikácia, ktorú síce nemáte priamo otvorenú, ale je spustená na pozadí. Napríklad aplikácie na četovanie pravidelne kontrolujú, či vám neprišla nová správa.