Základy formátovania
Na začiatku musíme programu povedať, ktorú časť textu chceme upraviť. Po vybraní textu klikneme na príslušnú ikonu na paneli nástrojov. Vybraný text zmení vzhľad. Samozrejme, každú úpravu môžeme vrátiť späť kliknutím na šípku doľava.
Úplným základom sú tri úpravy, s ktorými sa stretneme takmer všade. Nielen v textových dokumentoch, ale aj v tabuľkách, prezentáciách či na internete pri písaní príspevkov do diskusie.
Hrubé/tučné písmo – angl. bold, preto sa často stretneme s tým, že má ikona tvar písmena B. Vybraný text sa zvýrazní tučne.
Kurzíva – šikmé písmo. Stretneme sa aj s názvom italika, angl. italic. Často má ikona tvar písmena I. Ide o mierne naklonené písmo.
Podčiarknutie – angl. underline. Ikona môže mať tvar písmena U, ktoré je podčiarknuté. Táto úprava sa odporúča používať iba v naozaj nevyhnutných prípadoch. Na internete sa totiž podčiarknutím zvyknú označovať odkazy na iné webové stránky (keď na ne kliknete, dostanete sa na inú webovú stránku). Používateľov by to mohlo mýliť – keď uvidia podčiarknutý text, pokúsia sa naň kliknúť.
Z anglických názvov funkcií vychádzajú aj klávesové skratky. Keď sa nám nechce hľadať ikonu šikmého písma na paneloch nástrojov, vyberieme text a stlačíme CTRL + I.
CTRL + B: tučné písmo CTRL + I: kurzíva CTRL + U: podčiarknutie
Ďalšími obľúbenými úpravami sú farba a veľkosť písma.
Nepomýľte si farbu písma so zvýraznením, ktorého ikona zvykne bývať hneď vedľa. Pri zvýraznení sa však nezmení farba písma, ale farba pozadia za písmom. Používate pri učení sa z poznámok farebné zvýrazňovače? Presne to robí táto funkcia.
Zmeniť dokonca môžeme aj font – typ písma. Kancelárske programy obsahujú množstvo fontov, z ktorých si môžeme vybrať. Ďalšie nájdeme na internete.
Treba dať ale pozor na to, že nie všetky fonty ponúkajú možnosť písať mäkčene či dĺžne. Aby náš text nedopadol takto:
Vybraný font je vhodný pre anglicky písaný text. Slovenská abeceda obsahuje navyše množstvo znakov s diakritikou, ktoré autor do svojho fontu nezahrnul. Namiesto nich sa zobrazili písmená z iného fontu.
Samozrejme, formátovanie možno ľubovoľne kombinovať, napr.:
- tučné písmo + kurzíva + podčiarknutie + zelená farba
- kurzíva + podčiarknutie + veľkosť písma 20 + zvýraznenie nažlto
Nezabudnite však, že menej je niekedy viac. Priveľa formátovania pôsobí rušivo a nevyzerá pekne. Zvýrazňujte teda iba tie časti textu, kde je to nevyhnutné – dôležité slová či nadpisy. Farby voľte také, aby bol text dobre čitateľný. Niekedy treba myslieť aj na to, aby bol váš dokument čitateľný aj po vytlačení čiernobielo.