Úplné základy Notebook Tablet Mobilný telefón Prepájanie zariadení Kniha

Dobré vedieť!

1

Pri notebooku si môžete sami nastaviť, ako sa má správať, keď sa vám nečakane vybije batéria a vy nestihnete pripojiť nabíjačku. Nastavenia nájdete na tom istom mieste ako voľbu, čo má notebook urobiť, keď zatvoríte kryt.

2

Kábel na nabíjanie nájdete pribalený k samotnému tabletu/smartfónu. Výhodou je, že sa dnes zvykne vyrábať zložený z dvoch samostatných častí (adaptéra a samotného kábla), ktoré využijeme aj osobitne. Káblik (bez adaptéra do zásuvky) sa nám zíde napríklad pri prenášaní fotografií z mobilného telefónu do počítača.

Nevýhodou je, že ich dodávajú čoraz kratšie. Ak je zásuvka ďaleko, musíme použiť predlžovací USB kábel alebo si kúpiť dlhší.

3

Notebook môžeme používať tak, že ho nabíjačkou zapojíme do siete. Vtedy sa automaticky začne nabíjať aj batéria. Keď nabíjačku odpojíme, notebook bude čerpať energiu z batérie. Keď je však zapojená nabíjačka, batériu môžeme vybrať, notebook sa nevypne.

4

Po dlhšom používaní notebooku alebo smartfónu (zvyčajne niekoľko rokov) sa stáva, že má batéria podstatne menšiu výdrž ako na začiatku. Pri notebooku nás na to niekedy upozorní aj operačný systém: po zapnutí zariadenia sa objaví upozornenie, že batéria je možno pokazená. Vtedy je možné zakúpiť novú. Treba však pozorne vyberať, aby bola kompatibilná.

Niektoré zariadenia majú batériu napevno zabudovanú a výmenu je dobré prenechať odborníkom.

5

Množstvo dobrých tipov nájdete v týchto článkoch: