Úplné základy Mobilný telefón Online nakupovanie Kniha

Bezdrôtové nabíjanie

Novinkou v tejto oblasti je bezdrôtové nabíjanie. V e-shopoch s nabíjačkami sa stretneme aj s názvom nabíjanie Qi [vyslov čí]. Štandard Qi umožňuje prenos energie vzduchom (zatiaľ do vzdialenosti 1 cm) – pomocou elektromagnetickej indukcie. Mobilný telefón položíme na nabíjaciu podložku, pričom netreba pripájať žiadne ďalšie káble. Odpadajú starosti s rôznymi konektormi, keďže jedna nabíjacia podložka nabije akékoľvek zariadenie, ktoré podporuje štandard Qi.

Stále teda platí (tak ako pri klasickej nabíjačke), že zariadenie musí ostať na jednom mieste.

Jednou z nevýhod je oveľa nižšia rýchlosť nabíjania. Taktiež táto technológia v súčasnosti (2020) nezvláda nabíjať notebooky či tablety. Pracuje sa na tom, aby fungovala aj na dlhšie vzdialenosti než teraz (1 cm).

Aktuálne majú podporu Qi zabudovanú len drahšie smartfóny. Ich zoznam pre rok 2020 sa nachádza tu: https://www.qinside.biz/en/support/qi-enabled-phones-2020

Ak medzi nimi nenájdete svoj telefón, nezúfajte. Na trhu dostať adaptér pre bezdrôtové nabíjanie, ktorý nalepíte pod zadný kryt telefónu. Následne telefón položíte na nabíjaciu podložku a teraz by už Qi nabíjanie malo fungovať.