Úplné základy Notebook Kniha

Notebook

Pod notebookom rozumieme malý prenosný počítač. S notebookom na kolenách vídame ľudí vo vlakoch či na letiskách, v kaviarňach ho majú položený na stolíku. Môžete sa s ním pohodlne uvelebiť v kresle či na gauči. Je oveľa menší ako stolový počítač a váži do 3-4 kg. Označuje sa ako prenosný, pretože je možné ho prenášať a nosiť so sebou na cesty. Má v sebe batériu, vďaka ktorej nemusí byť stále zapojený do siete, a my tak môžeme pracovať kdekoľvek. Batéria vydrží zvyčajne niekoľko hodín práce, potom musíme k notebooku pripojiť nabíjačku a pohľadať najbližšiu zásuvku.

Všetky potrebné časti tvoria jeden kompaktný celok – placku, ktorej vrchnú časť odklopíme a zbadáme displej a klávesnicu. Táto placka má rozmery približne formátu A4 a je hrubá do niekoľko centimetrov. Myš nepotrebujeme, namiesto nej pohybujeme prstom po malej dotykovej ploche pod klávesnicou. Je samozrejme možné pripojiť aj myš, pri cestovaní je to však dosť nepraktické. Myš nemáme väčšinou kam položiť a káblik zavadzia.

Laptop na prvý pohľad ani nerozoznáme od notebooku. Ide tiež o prenosný počítač, konštrukcia je rovnaká. Dnes sa tieto dva pojmy bežne považujú za synonymá.

laptop computer = tento výraz pochádza z angličtiny a dá sa voľne preložiť ako „počítač na vrch lona“, čiže ho môžeme mať položený na kolenách

Netbook (tiež: eee notebook, mini notebook, subnotebook) je zaužívané označenie pre malý až stredne veľký notebook. Je malý, ľahký, lacný a spotrebúva málo energie. Je ideálny na prácu s internetom.