Úplné základy Stolový počítač Notebook Tablet Mobilný telefón Online nakupovanie Programy a aplikácie Prepájanie zariadení Kniha

Dobré vedieť!

1

Keď počujete výraz „apka“, „aplikácia“, zvykne sa tým myslieť program nainštalovaný v smartfóne alebo tablete (napr. hra, mapy, učenie sa cudzích slovíčok...). Dokonca aj veľa firiem ponúka vlastnú aplikáciu, ktorá vám uľahčí používanie ich produktov, príp. ich nakupovanie cez internet. Existujú napr. aplikácie pre internetové bankovníctvo – každá banka ponúka svoju vlastnú aplikáciu, cez ktorú sa dostanete k svojmu bankovému účtu.

2

Možno budete počuť výrazy ako iPad, iPod, iPhone, MacBook – ide o tie isté zariadenia, ako popisujeme vyššie, iba od firmy Apple.

3

Jednou z nevýhod notebookov je malá obrazovka, čo vie byť nepraktické pri kancelárskej práci. Ak však nemáme doma stolový počítač a potrebujeme často pracovať na notebooku, môžeme k nemu pripojiť klávesnicu, myš aj veľký monitor. Samotný notebook tak môže ležať bokom (samozrejme zapnutý!). Poskladali sme si „stolový“ počítač, ibaže veľkú počítačovú skriňu nahradil notebook.

Keď potrebujeme odniesť notebook preč z domu, jednoducho z neho len poodpájame všetky káble. Po návrate ich opäť pripojíme. Ďalšou výhodou je to, že tak máme stále prístup k svojim súborom bez toho, aby sme ich prenášali z jedného počítača do druhého a naspäť. Nezabudnite však všetko pravidelne zálohovať!

4

Ak sa chcete zorientovať, čo všetko dnes existuje na trhu, navštívte ktorýkoľvek internetový obchod s elektronikou. Produkty bývajú prehľadne zaradené do kategórií a pri každom býva fotografia a popis. V internetových obchodoch často nájdete aj zrozumiteľné články, ktoré vám poradia s výberom.