Chcem si kúpiť nový notebook – čo znamenajú všetky tie skratky?
V obchodoch s elektronikou je pri každom produkte štítok, na ktorom sú vypísané jeho najdôležitejšie parametre. Na prvý pohľad sa vám tento text môže zdať ako nezrozumiteľný mix skratiek a čísel.
Tieto údaje sú však veľmi dôležité. Pomáhajú nám rýchlo nájsť notebook, ktorý bude spĺňať naše požiadavky.
Notebooky vhodné na hranie počítačových hier bývajú často v samostatnej kategórii.
Rozhodli ste sa vyskúšať operačný systém macOS? V tom prípade hľadajte iba v kategórii Apple MacBook.
Na jednom z prvých miest v popisoch notebookov sa uvádza procesor. Čím lepší procesor, tým vyší výkon. Frekvencia procesora sa udáva v GHz (gigahertzoch). Najvýkonnejšie modely majú dnes okolo 4 GHz. Viac jadier procesora umožňuje počítaču spracovať viac úloh naraz.
Dôležitým parametrom je veľkosť notebooku. Ak plánujete notebook často prenášať, je vhodné zvoliť si model s menšou uhlopriečkou displeja. Tá sa udáva v palcoch (napr. 14"). S uhlopriečkou rastie samozrejme aj hmotnosť. Nevýhodou malých notebookov je, že kvôli nedostatku miesta sa na klávesnici nenachádza numerická klávesnica. Čísla nájdeme na klávesoch, ktoré primárne slúžia na znaky s diakritikou (š, č, ý...). Ak často používate tabuľky a kalkulačku, môže byť otravné písať čísla stále pomocou klávesu SHIFT. To platí aj pre symboly plus, mínus atď. Na numerickej klávesnici je všetko potrebné pokope. Samozrejme, numerickú klávesnicu je možné dokúpiť samostatne a pripojiť ju cez USB.
Rozlíšenie displeja označuje počet pixelov (napr. 1920×1080). Čím viac pixelov, tým ostrejší obraz. S rozlíšením sme sa už stretli v kapitole o obrázkoch a grafike.
RAM označuje veľkosť operačnej pamäte. Udáva sa v gigabajtoch (GB). Na prácu si zvoľte notebook s aspoň 8 GB RAM. Rozhodne pri výbere nešetrite na úkor RAM, práca by bola pomalá a programy by sa vám “sekali”.
Výberu grafickej karty venujte pozornosť najmä vtedy, ak pracujete s náročnými grafickými programami (3D, CAD a pod.). Hranie hier kladie tiež vysoké nároky na grafickú kartu.
Údaje ako SSD 256 GB alebo napr. SSD 128GB + HDD 1000GB označujú, koľko úložného priestoru ponúka pevný disk počítača (v gigabajtoch). Je dobré vybrať si model s aspoň 5OO GB. SSD, HDD, Optane či SSHD označuje typ disku. HDD sú lacnejšie, SSD sú zasa rýchlejšie a odolnejšie, čo oceníme pri častom prenášaní notebooku.
V popisoch sa tiež uvádza, akým spôsobom môžeme notebook prepojiť s inými zariadeniami (Bluetooth, Wifi, HDMI, USB...). Odporúčame model, ktorý ponúka aspoň 2 USB porty. Jeden konektor využijete napr. na myš, druhý na pripojenie USB kľúča. Ak ich potrebujete používať viac súčasne, dá sa dokúpiť USB hub (rozdvojka). Často sa stáva, že USB kľúč je široký a keďže oba porty USB bývajú tesne vedľa seba, USB kľúč zavadzia. Do druhého portu tak už nič nezapojíme. Preto je užitočné mať poruke aj rozdvojku.
(Zdroj: Wikimedia Commons)
HDMI využijete pri pripojení veľkého monitora alebo pri premietaní na projektore. Slúchadlá pripojíte cez audio konektor (napr. sa uvádza 3,5 mm audio jack). Mikrofón býva už zabudovaný, rovnako ako webkamera. Ak často prenášate fotografie a videá z digitálneho fotoaparátu, oceníte aj zabudovanú čítačku kariet. Ak ju notebook neobsahuje, dá sa dokúpiť samostatne a pripojiť cez USB.
Niektoré modely ešte obsahujú aj DVD mechaniku. Dnes sa však výrobcovia snažia ponúkať modely, ktoré sú ľahké a pokiaľ možno čo najtenšie. Do takých sa DVD mechanika nezmestí. Môžeme si však dokúpiť externú a pripojiť ju cez USB.
Odporúčame vám sledovať tiež kapacitu batérie notebooku. Žiaľ, čím výkonnejšie zariadenie, tým viac energie zvykne spotrebúvať. Dnes niektoré modely ponúkajú až 8 hodín práce bez nabíjačky. Časom kapacita batérie klesá a zariadenie musíme dobíjať častejšie.
V popisoch sa tiež uvádza operačný systém, ktorý je už v notebooku predinštalovaný. Pri Apple MacBookoch je to niektorá verzia macOS, v ostatných ide takmer vždy o aktuálnu verziu Windows. Niektoré modely obsahujú Google Chrome OS, Linux alebo sa predávajú bez operačného systému.